23.01.2020, Вести
Турција им исплати рекордна поддршка од 570 милиони долари на извозниците
Турскиот извоз во 2019 година достигна рекордни 180,46 милијарди долари, што е 2,04% повеќе во споредба со претходната година, објави министерката за трговија Русар Пекчан, која потенцираше дека и покрај сите потешкотии во домашната економија и во ме...
21.01.2020, Вести
По две децении воведена директна авиолинија Белград – Приштина
Преземено од Фактор.мкАвторитетот на цивилното воздухопловство на Косово (ААЦ) прими денеска, на церемонија во амбасадата на САД во Берлин, писмо со намери од авио-компанијата Луфтханза за отворање авионска линија меѓу главните градови на Косово и на...
20.01.2020, Вести
Повеќе од 1.000 европски финансиски институции бараат пристап до Обединетото Кралство по Брегзит
Над 1441 банка и други финансиски институции од ЕУ побарале дозвола од британските власти да отворат канцеларии и седишта во Обединетото Кралство по Брегзит за да можат да продолжат соодветно да ги служат британските клиенти. Податоците се објавени в...
16.01.2020, Вести
ХРВАТСКА ЗА 10 ГОДИНИ ЈА НАПУШТИЛЕ 300.000 РАБОТНИЦИ
Околу 40.000 странци работеа само во Хрватска минатата година, додека беа издадени вкупно 65.000 дозволи.Хрватска изгуби 500.000 луѓе во работна сила во текот на изминатите десет години од 2008 до 2018 година. Тоа го тврди Даворко Видовиќ, советник з...
14.01.2020, Вести
Продажбата на автомобили во Кина лани опаднала за 8,2 отсто
Преземено од МИА.мкПродажбата на автомобили во Кина во декември минатата година продолжи да се намалува, па за цела 2019 година овој пад изнесува 8,2 отсто, покажаа вчера објавените податоци на Кинеската асоцијација на производители на автомобили (ЦА...