24.09.2020, ВМРЕЖУВАЊЕ НА КОМПАНИИТЕ ПО СИТЕ ОСНОВИ
„Најк” се адаптира на новото „нормално”
„Ако треба да издвојам една работа, тоа би била мојата способност да ги проценам луѓето“, е изјава на Фил Најт, основачот на мултинационалната американска компанија „Најк“.  Очигледно оваа своја способност ја користи и за опстојување во услови на здр...
24.09.2020, ВМРЕЖУВАЊЕ НА КОМПАНИИТЕ ПО СИТЕ ОСНОВИ
Над 60 проценти од рестораните во Канада се затворени поради корона-кризата
Повеќе од 1.200 ресторани во Канада се здружија на повикот кон Владата за јака и долгорочна економска програма во текот на пандемијата поради Ковид -19.Рестораните и баровите, меѓу првите го почувствуваа стрмоглавиот пад на приходите во првиот бран н...
24.09.2020, ВМРЕЖУВАЊЕ НА КОМПАНИИТЕ ПО СИТЕ ОСНОВИ
„ИКЕА“ во Романија до средината на 2021 година ќе отвори регионален дистрибутивен центар
Шведската компанија „ИКЕА“, дистрибутер на производи за уредување на домот, ќе отвори регионален центар во романскиот Индустриски парк  ЦТ Парк Букурешт Запад до средината на 2021 година.Регионалниот дистрибутивен центар кој ќе се протега на површина...
24.09.2020, ВМРЕЖУВАЊЕ НА КОМПАНИИТЕ ПО СИТЕ ОСНОВИ
Прва бесплатна Безос академија за деца од сиромашни семејства
Основачот и извршниот директор на компанијата „Амазон“, Џеф Безос, извести дека првата Безос академија – бесплатна предшколска установа за деца кои доаѓаат од семејства со ниски приходи ќе биде отворена во октомври на југот на Сиетл, во САД.Оваа уста...
22.09.2020, ВМРЕЖУВАЊЕ НА КОМПАНИИТЕ ПО СИТЕ ОСНОВИ
„Амазон“ инвестира во компанија за рециклирање на батерии
Компанијата „Амазон“, една од најголемите корисници на батерии во светот, инвестира во компанијата за рециклирање на батерии „Редвоод Материалс“, компанија основана од поранешниот извршен директор на „Тесла“, ЈБ Штраубел. Инвестицијата е дел од 2 мил...
21.09.2020, ВМРЕЖУВАЊЕ НА КОМПАНИИТЕ ПО СИТЕ ОСНОВИ
Гигантот „Нидека“ планира инвестиција од 100 милиони евра во Нови Сад
Јапонската компанија „Нидека“ која е гигант во  производство на компоненти во автомобилската индустрија  изврши скенирање на теренот и условите и сериозно пристапи кон можноста за отворање нова фабрика во Нови Сад. При посетата на Нови Сад, претседат...
19.09.2020, ВМРЕЖУВАЊЕ НА КОМПАНИИТЕ ПО СИТЕ ОСНОВИ
Групацијата „Алибаба” го претстави пилот-проектот за паметна фабрика во кинескиот град Хангџоу
Проектот на групацијата „Алибаба” е дел од иницијативата за паметно производство и се надоврзува на напорите на кинеските онлајн трговци да воспостават што е можно потесна соработка со домашните производители. Оваа најава го означува ширењето на „Али...
19.09.2020, ВМРЕЖУВАЊЕ НА КОМПАНИИТЕ ПО СИТЕ ОСНОВИ
Во Цирих отворен Домот на чоколадо „Линдт“
Швајцарскиот Дом на чоколадо „Линдт“ (Lindt) беше отворен во Цирих. Овој несекојдневен музеј за време на интерактивното патување низ него на гостите им овозможува  да ги доживеат седумте чоколадни светови – од одгледување на зрна какао до производств...
18.09.2020, ВМРЕЖУВАЊЕ НА КОМПАНИИТЕ ПО СИТЕ ОСНОВИ
Значителен профит на производителите на ракавици за еднократна употреба
Малезискиот производител на ракавици „Топ Глове“ извести дека во четвртото фискално тримесечје забележал за 17 пати поголема добивка отколку во истиот период лани, благодарение на побарувачката за лична заштитна опрема во време на пандемијата поради ...
18.09.2020, ВМРЕЖУВАЊЕ НА КОМПАНИИТЕ ПО СИТЕ ОСНОВИ
Зголемен интерес за услугата авионски такси превоз во Србија
Во Србија во последно време е се’ популарен авионскот такси превозот, а согласно податоците од Директоратот на цивилното воздухопловство, постојат седум оператори со сертификат да го вршат овој вид на превоз на патници за надомест, од кои шест корист...
<<  <  1    >  >>