20.09.2020, Актуелно
НА ДЕНЕШЕН ДЕН, 20.09.
20.09.331 п.н.е., на реката Тигар, во Месопотамија, војската на Александар Македонски се судрила со главнината на персиската војска на царот Дариј III. Персијците имале околу милион војници, а Александар Македонски помалку од 50.000. Овој судир во ис...
20.09.2020, Актуелно
ПОДДРЖАНИ 87 КОМПАНИИ И НАЈАВА НА СЛЕДЕН ЦИКЛУС ЗА НОВА ФИНАНСИСКА ПОДДРШКА ЗА КОМПАНИИТЕ ОД ФИТР
Вкупно 87 компании, кои планираат да реализираат проекти во вредност од околу 3 милиони евра, избрани се во финалната селекција од повикот за ко-финансирани грантови за брзо прилагодување од Ковид 19, соопштија вчера на прес конференција во Владата, ...
19.09.2020, Актуелно
ШТО ДОНЕСЕ  18-ти септември, „ИНВЕСТИТОРСКИОТ ДЕН“ НА БЕРЗАТА
На „Инвеститорски ден“ на Берзата на 18.09.2020 година, се склучиле вкупно 339 трансакции што е убедливо најголем број на трансакции од јуни до денес. Вториот најголем број на трансакции на дневно ниво во овој период е 169, а просечниот дневен број н...
19.09.2020, Актуелно
НА ДЕНЕШЕН ДЕН, 19.09.
19.09.1911 година, роден е Вилијам Голдинг, англиски писател. 19.09.1985 година, катастрофален земјотрес со јачина од 8.1 степени според Рихтеровата скала го погоди Мексико. Во него загинаа околу 10.000 луѓе, а материјалната штета е проценета на окол...
18.09.2020, Актуелно
ДОДЕЛЕНИ СЕРТИФИКАТИ ЗА ГРАДЕЖНИТЕ ПРОФЕСИОНАЛЦИ ПРЕКУ ПРОЕКТОТ „ТРАИНЕЕ“
Како дел од Потпрограмата „Енергетска ефикасност“ - „Хоризонт 2020“, на 18.9.2020 година, во хотелот „Александар Палас“, се одржа Конференција каде беа претставени алатките развиени во рамки на Проектот, а кои треба да помогнат во натамошното градење...
18.09.2020, Актуелно
Преку Програмата „ГроуБиз“ (GrowBiz), финансирана од УСАИД, следува поддршка на растот на туризмот, земјоделието и производството
Програмата „ГроуБиз“ (GrowBiz), имплементирана од „ЛинкАкрос“ и кофинансирана од УСАИД,  фокусирана е на поттик на економскиот раст во Северна Македонија и Албанија.  Целта на оваа иницијатива на УСАИД е да се помогне за раст на бизнисите во областа ...
18.09.2020, Актуелно
Уредникот на магазинот „Форбс“, Рандал Лејн и претседателот на Стопанската комора на Македонија реализираа работна средба
На 17.09.2020 година, во Стопанската комора на Македонија, се одржа работна средба на уредникот на магазинот „Форбс“, Рандал Лејн со претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески, на која присуствуваше и Аријана Коскарова од „Creat...
18.09.2020, Актуелно
БИЗНИСМЕНИТЕ МУ ИСПОРАЧАА КОНКРЕТНИ БАРАЊА ЗА ИЗМЕНИ НА ДАНОЧНАТА И ЦАРИНСКАТА ПОЛИТИКА НА МИНИСТЕРОТ ЗА ФИНАНСИИ БЕСИМИ
На покана на Стопанската комора на Македонија, денес се одржа работна средба меѓу министерот за финансии, Фатмир Бесими и претставници на компании-членки на Комората. На средбата се дискутираше за иницијативи покренати од Стопанската комора на Македо...
18.09.2020, Актуелно
Одржан „онлајн“ семинар во организација на Стопанската комора на Македонија на тема: „Закон за заштита на личните податоци“ („Службен весник на РСМ“, бр. 42/2020)
Донесување на Закон за заштита на личните податоци е резултат на усогласување на националното законодавство со законодавството на ЕУ, конкретно со GDPR – General Data Protection Regulation.Со овој Закон целосно се менува регулативата која се однесув...
18.09.2020, Актуелно
Одржана работна средба на Управниот одбор на Советот на странски инвеститори со Фатмир Битиќи, заменик на претседателот на Владата на РСМ, задолжен за економски прашања, координација на економски ресори и инвестиции
Целта на состанокот беше да се презентира спроведувањето на економските политики на Владата во однос на странските инвестиции, како и запознавање на вицепремиерот со предизвиците и состојбите со коишто се соочуваат странските инвеститори во нивното ...
<<  <  1    >  >>