20.02.2020, ОД КОМПАНИИТЕ
ЕБОР и ЕУ со поддршка на „Макпрогрес“ за натпреварување на меѓународно ниво
Преземено од - https://www.ebrd.com/news/2020/ebrd-and-eu-help-makprogres-compete-internationally.html„Макпрогрес“ е една од главните кондиторски компании во Северна Македонија којашто нуди широк асортиман на слатки, грицки, зрнеста и здрава храна. Г...
14.02.2020, ОД КОМПАНИИТЕ
Свечено закроени лозјата на ВВ „Тиквеш“
Лепово, 14.02.2020 - ВВ „Тиквеш“ и годинава, на винскиот локалитет „Лепово“, ја продолжи традицијата на симболичното закројување на лозјата во чест на Св. Трифун, заштитникот на лозарите и винарите. Свечениот чин на закројување го извршија претседат...
14.02.2020, ОД КОМПАНИИТЕ
АД ЕСМ: Новата когенеративна гасна електрана „КОГЕЛ“ со значаен удел во електроенергетскиот систем
– Од почетокот на грејната сезона, заклучно со 31 јануари годинава новиот енергетски капацитет, когенеративната гасна електрана КОГЕЛ има произведено 14.000 MWh електрична енергија и 2.622 MWh топлинска енергија, соопшти денеска АД Електрани на Север...
11.02.2020, ОД КОМПАНИИТЕ
Виталиа се претстави со нови иновативни производи на најголемиот саем за кондиторски производи – ISM, Келн
Преземено од Извоз.мкМакедонската компанија Виталиа по 6-ти пат успешно се претстави на најголемиот саем за кондиторија – ISM, Келн. Виталиа го прошири своето портфолио со новите производи Keto truffles и Protein Cookie, преку кои допре до глобална п...
10.02.2020, ОД КОМПАНИИТЕ
Ветерниот парк „Богданци” во јануари произведe двојно повеќе од планот
Ветерниот парк Богданци во јануари годинава произведе речиси двојно повеќе електрична енергија од планираното, односно имаше 95-отстотно натфрлање на планот, информираат од АД ЕСМ.-Минатиот месец е регистриран како еден од најдобрите периоди од почет...